Category Archives: Lifestyle

Lifestyle

“The Guardian”: Dua Lipa, performanca më e rafinuar në Glastonbury

Një ndër mediat më të fuqishme botërore, britanikja “The Guardian”, i ka kushtuar një shkrim lavdërues performancës së këngëtares shqiptaro-londineze, Dua Lipa, për paraqitjen e saj në festivalin madh britanik, Glastonbury.“The Guardian” thotë se për disa artistë, Glastonbury është thjesht një ndalesë freskie në verën e nxehtë: megjithatë, gjatë performancës së Dua Lipës, u pa qartë se ajo dhe ekipi i saj janë të interesuar që ajo të jetë artistja më depërtuese e vitit.“Këngëtarja, e lindur në Londër me prindër shqiptarë nga Kosova, menaxhohet nga menaxhmenti që e bëri të famshme Lana del Reyn; të cilët presin që edhe ajo të arrijë megasukses… …read more

Wikipedia mbush 15 vjeç

Një revolucion i dijes, relativisht e re, që sapo ka mbushur 15 vjeç, ka çuar tashmë në pension librat e rëndë të enciklopedive tradicionale. Wikipedia fik qirinjtë, e publikuar më 15 janar 2001, nga Jimmy Wales dhe Larry Sanger.“Wikipedia na ka sfiduar të rimendojmë se si dija mund të mblidhet dhe të shpërndahet, duke hedhur poshtë konceptin se mund të vijë ekskluzivisht nga lart”, thotë themeluesi i saj, Jimmy, me rastin e përvjetorit. Sot ky shërbim ka më shumë se 35 milionë të dhëna në 290 gjuhë të botës, përdoret nga qindra milionë persona nga e gjithë bota, dhe mbështetet në kontributin e 80 mijë redaktorëve vullnetarë çdo muaj. Është f… …read more

Ndërgjegjja e vrarë në mbeturina..

Jeta politike duket se ka marr vëmendje aq të madhe dhe shoqëria ka harruar se pak metra larg institucioneve, ka njerëz që vdesin urie, përtojnë dhunë sistematike, ballafaqohen me sëmundje të renda e çka jo tjetër. Një foshnje e pajetë është gjetur dje në deponinë regjionale të mbeturinave në fshatin Koshtovë. Lidhur me këtë rast, janë arrestuar nënë e bijë, të cilat dyshohen se në bashkëveprim e kanë privuar nga jeta foshnjën e porsalindur nga e dyshuara e parë SH.H, e më pas trupin e pajetë të foshnjës e kanë hedhur në një kontejner mbeturinash në Vushtrri, nga ku trupi i viktimës ishte bartur me mbeturina në deponi.Ironike.. një foshnje … …read more

Ja sa shqiptarë jetojnë në Itali

Në vitin 1980 numëroheshin vetëm 514 shteas shqiptarë në Itali ndërsa 2034 sish më 31 dhjetor 1990, pas eksodit të ambasadaveNumri i shqiptarëve në Itali për herë të parë kalon gjysmë milionishin. Edhe pse kriza frenon ardhjet e reja, mbeten gjithsesi komuniteti i dytë i joevropianëve në Itali për numër të pranishmish, pas marokenëve. Pas 23 vjetëve nga nisja e emigracionit masiv, janë sot ndër komunitetet më të qëndrueshme në Itali. Ndër dhjetë shqiptarë, 7 kanë kanë dokumentin e përhershëm të qëndrimit. Rritet nga viti në vit edhe numri i atyre që tashmë janë edhe italianë: vetëm në dy vjetët e fundit e kanë marrë shtetësinë rreth 25mijë pe… …read more

Ahmeti me letër i kërkon sekretarit të ri të NATO-s të përfshihet në zgjidhjen e emrit

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti përmes një telegrami ka uruar sekretarin e ri të NATO-s, Jens Stoltenberg, duke kërkuar që ai të përfshihet në zgjidhjen e kontestit të emrit dhe anëtarësimin e vendit në Aleancën Veriatlantike.“Me kënaqësi të veçantë ju shkruaj për t’ju uruar për marjen e detyrës së re në krye të Aleancës VeriPerendimore dhe të shpreh bindjen time të thellë që bashkëpunimi jonë i afërt me miqtë pranë NATOsë do të thellohet edhe më tepër. Por, detyra jonë e përbashkët përfundon si e kompletuar vetëm atëherë kur Maqedonia do të rradhitet e barabartë krah për krah me aleatët në Bruksel. Ritheksoj, për të gjithë ne pranë Bashkimit … …read more

Arrestohet dy tifozë mitrovicas, dy mbesin të lënduar

Nga përplasja e sotme e tifozëve Torcida dhe Plisa, dy janë deklaruar si të lënduar, teksa dy të tjerë janë arrestuar nga policia.Incidenti i sotëm mes tifozëve mitrovicas, Torcida dhe atyre prishtinas, Plisat, ka lënë të lënduar dy tifozë.E, dy të tjerë janë arrestuar nga Policia e Kosovës, ka bërë të ditur zëdhënësi i kësaj të fundit për rajonin e Mitrovicës, Avni Zahiti.“Si pasojë e përleshjes së dy grupeve të tifozëve gjatë ndeshjes, policia ka ndërhyrë dhe është detyruar që grupin e tifozëve nga Prishtina t’i kthejë për në Prishtinë”, tha për Zëri, Zahiti.“Policia ka pasur planin e veprimit, por këtë e ka vështirësuar fakti se tifozët ve… …read more