SIDA dhe tuberkulozi mund të shërohen, por…

SIDA, tuberkulozi dhe malaria janë epidemi që mund të shërohen, por më parë duhet të kalojnë një pengesë: rezistencën ndaj ilaçeve, që vë në rrezik miliona jetë.Këto sëmundje vazhdojnë të vrasin, sidomos në Afrikë ku përbëjnë shkakun e parë të vdekjeve në radhët e popullsisë në moshë të re dhe mes grave në moshën e riprodhimit.“Mund t’i ndalim epidemitë e HIV-it, tuberkulozit dhe malaries në të gjithë botën brenda vitit 2030. Brenda 2020-ës do të mund të eliminojmë malarien në 21 vende”, ka deklaruar Mark Dybul, drejtor i Global Fund, rrjeti global i ngritur për t’i dhënë fund këtyre sëmundjeve.Por, ka shtuar Dybul, nëse nuk ndërhyhet në kohë… …read more

Keni dëgjuar për hajna me bisht të fshesës? (Video)

Në një dyqan në Londër, është xhiruar momenti kur një adoleshent e ka kërcënuar shitësen me bishtin e fshesës, duke i kërkuar para.Në atë moment, shoku tij ka vjedhur sheqerka dhe lëngje, të cilat i ka vënë në çantë.Shitësja që mbetet e paemëruar, nuk ka pranuar të ju japë para, ndërsa ka mbajtur duart lartë, derisa ata kanë dalë jashtë lokalit.Pamjet e kapura nga kamera e sigurisë, janë publikuar nga Policia, në përpjekje që të identifikohen këta keqbërës të rinj. … …read more

A janë lidhjet e dashurisë më të ndjeshme ditëve të sotme?

Lidhjet e dashurisë moderne kryesisht karakterizohen me një sens të opurtinizmit, ku komforti personal është prioritet për individin.Në një lidhje dashurie, harmonia dhe dashuria janë primare por shumë shpesh në një lidhje shfaqen edhe mosmarrëveshje, eufori dhe probleme të ndryshme.Si pasojë e kësaj, shumë shpesh në çift nisin plasaritjet dhe vjen deri në një moment ku njëri nga partnerët fillon të kërkojë një dashuri të re.Por sipas studimeve të fundit, lidhjet “moderne” të dashurisë janë shumë më të ndieshme dhe përfundojnë më ndarje më shpesh se sa lidhjet e dashurisë shumë vite më parë.Më poshtë ju sjellim disa arsye se pse ndodh kjo:Ne … …read more

Ja sa fanella kuqezi janë shitur deri më tani

Pjesëmarrja e Shqipërisë në Europianin e Francës ka qenë një nga publicitetet më të bukura që i është bërë futbollit dhe vendit tonë. Tifozët kuqezi kanë kaluar pritshmëritë për blerjen e fanellave. “Kësaj radhe kemi pasur mundësi të shohim edhe fanellën tonë të ashtuquajtur ‘Triumf’, e cila është shitur në shifra realisht shumë të konsiderueshme. Deri më tani janë shitur rreth 50-55 mijë fanella, ndërsa 10 mijë bluza të tjera janë shitur në tregun shqiptar, në të cilin vëllimin më të madh e ka pasur FSHF-ja. Shifrat kanë qenë së paku mbi 10 herë mbi parashikimet”, u shpreh Gazmend Malo për Top Channel, drejtor i Marketingut në Federatën Shqi… …read more

Pesë sekretet e iPhone që nuk i keni ditur asnjëherë më parë

Është pse secili nga ju që blenë telefon të ri, fillimisht e eksploron se çfarë ka brenda tij. Mirëpo, jo gjithçka mund të kuptoni dini për telefonin e juaj.Këto janë pesë gjërat “e fshehta” që i përmban telefoni i juaj i mençur.1. T’i bllokoni numrat dhe t’i ndaloni bisedatNuk ka asgjë më të keqe sesa kur jeni i përfshirë në ndonjë grup të bisedave, shpesh herë edhe nuk ju interesojnë se çfarë shkruan gjithsecili. Tani përmes telefonit tuaj të mençur ju mund t’i ndaloni këto biseda duke shtypur opsionin “Mute Conversation”.2. Telefonin e juaj mund ta kontrolloni përmes gjesteveKjo është mënyra më e mirë e kontrollit të telefonit t… …read more

Nga mjekra te noti: 10 fakte që nuk i keni ditur për Bud Spencer

Aktori i famshëm në një seri filmash uestern me Terence Hill ishte në të vërtetë edhe një notar olimpik, pilot helikopteri dhe muzikant. Ka udhëtuar në gjysmën e botës, por nuk i donte pushimet. E ka rruajtur mjekrën vetëm një herë në jetë. Ja 10 fakte që nuk i dini për Bud Spencer që emrin e vërtetë e kishte Carlo Pedersoli.

1 – Aktori napolitan që i urrente udhëtimet

Shumë pak e dinë që gjigandi i kinemasë italiane quhej Carlo Pedersoli, dhe lindi në Napoli. Në vitin 1940 la Napolin për Romën, ku filloi shkollën e mesme. Ishte vetëm i pari transferim mes shumë të tjerash që e bënë të shihte gjysmën e botës veçanërisht për punë. Por i urrente pushimet. Muaji i tij i mjaltit zgjati vetëm 3 ditë.

2 – Olimpiadat

Në të vërtetë Specer ishte sportist dhe kinemasë iu fut rastësisht. Në vitin 1950 ishte i pari italian që bëri me not 100 metra në më pak se 1 minutë. 20 herë kampion kombëtar noti. Por edhe pse e la karrierën e notit për 3 vite, mori pjesë në dy Olimpiada (Helsinki 1952 e Melbourne 1956). Në vitin 1960 la përfundimisht notin, por praktikoi edhe boksin dhe rugby-n.

3 – Pishina dhe fama në Gjermani

Edhe në Gjermani ku ishte shumë popullor, qyteti me emrin Schvabisch Gmund me 61 mijë banorë dhe 50 km nga Shtutgarti, e ka quajtën pishinën e madhe komunale të saj “Bud Spencer”. Pasi ishte pikërisht ajo pishinë ku Spencer theu rekordin në 100 metra stil i lirë gjatë një ndeshje mes Gjermanisë dhe Italisë.

4 – Kandidatura për Forza Italia

Ndodhi në shkurt të vitit 2005: i shoqëruar nga koordinatori i Lacios, Antonio Tajani, Bud Spencer prezantoi kandidaturën e tij në nivel rajonal me Forza Italia. Pak dihej për shijet e tij politike. Njëherë kishte thënë “Pajtohem me çdo gjë ka bërë Berluskoni. E njoh që përpara se të futej në politikë”. Por megjithëse mori mbi 4 mijë vota, nuk arriti të fitonte.

5 – Amerika e Jugut

Në vitin 1947 shkoi në Amerikën e Jugut, ku punoi si kimist në Brazil. Ai shërbeu si punonjës i një kompanie amerikane të angazhuar për ndërtimin e një rruge të gjatë që lidhte Panama-n me Buenos Aires.

6 – Helikopteri dhe rimorkiatori

Një nga pasionet e tij pak të njohura ishte fluturimi. Në vitin 1975 ai mori licencën e pilotit të helikopterit për Itali, Zvicër dhe SHBA. Por ishte i apasionuar edhe pas motorëve, dhe në fakt bleu një rimorkiator

7 – Muzika

Edhe pse babai i bashkëshortes së tij Maria Amato ishte një pronar i njohur i kinemave, Carlo nuk ishte i interesuar për ekranin e madh kur u kthye në Itali në vitet ‘60. Por ishte i interesuar për muzikë, firmosi një kontratë me kompaninë muzikore RCA, dhe shkruante tekste për këngëtarët italianë.

8 – Bud si birra

Kur filluan serialet e filmave uestern, i këshilluan atij dhe mikut të tij Mario Girotti të ndryshojnë emër, sepse emrat i kishin shumë italianë. Por ndërsa Girotti zgjodhi emrin e tij pas dhjetëra emrash të sugjeruara, Carlo zgjodhi emrin e tij Bud Spencer, si emri i birrës Budveiser.

9 – Të dhënat e universitetit

Në universitetin e Romës studio për Kimi. Ishte një nga më të rinjtë e shkollës, vetëm 17 vjeç. Nuk ishte në gjendje të diplomohej për shkak se u transferua në Amerikën e Jugut, por diplomën e mori më vonë në vitin 1955 për Drejtësi.

10 – Mjekra kurrë e shkurtuar

Vetëm një herë në jetën e tij e ka shkurtuar mjekrën, dhe më pas e ka lënë atë të rritet gjithnjë./Corriere/TiranaObserver

…read more

Kjo është veçoria më e re në Facebook (Video)

Facebook është duke lansuar një mënyrë të re dhe mahnitëse për përdoruesit e tij, që të shpërndajnë fotografitë dhe videot më të mira përmes platformës.Edhe pse veçoria ‘Slideshow’ ka kohë që ishte lansuar, përdoruesit tani mund të krijojnë mini-filma duke përdorur fotografitë dhe videot e tyre të ruajtura në Facebook.Por, kjo veçori e re për momentin është në dispozicion vetëm për përdoruesit e iOS.Përdoruesit e iOS i kanë dy mënyra se si të krijojnë mini-filma:Mënyra e parë: Sapo të kenë postuar më shumë se pesë foto ose video brenda 24 orëve, aplikacioni do të shfaqë një shikim paraprak të mini-filmit në krye të faqes së të rejave. Kjo mun… …read more

Hoti kërkoi nga Austria marrëveshje mbi Kredinë e Butë

Ministri i Financave Avdullah Hoti është pritur nga Ministri i Financave të Austrisë Hans Jӧrg Schelling dhe zyrtarë tjerë të lartë të këtij shteti.Në një njoftim për media thuhet se gjatë këtij takimi u diskutua për Marrëveshjen e Eliminimit të tatimit të dyfishtë me Austrinë, rreth se cilës janë duke u zhvilluar negociatat si dhe për mundësinë e tërheqjes së investitorëve austriak që të investojnë në Kosovë.Gjatë takimit Hoti theksoi se është koha për të intensifikuar bashkëpunimin bilateral financiar mes dy shteteve me theks të veçantë për Marrëveshjen mbi Kredinë e Butë ndërmjet Kosovës dhe Austrisë, si dhe për progresin e projektev… …read more

Lady Gaga në listën e zezë të Kinës

Këngëtarja e njohur LadyGaga, i është shtuar listës së zezë të forcave armike nga partia komuniste e Kinës, pas takimit që kishte me budistin Dalai Lama.Sipas The Guardian, ata ishin takuar të dielën para një konference në Indianapolis, transmeton KosovaPress.Pop këngëtarja dhe Dalai Lama shfaqen në një video të shpërndarë në internet duke folur për meditimin, shëndetin mental dhe humanizmin.Ndaj videos pati një reagim të ashpër nga Beijing, Kinë duke e cilësuar këngëtaren si një “ujk” dhe ndaluar të gjitha këngët e saj për t’u dëgjuar…. …read more

​Kalifornia vazhdon të përfshihet nga flakët

Zjarret në Kaliforni nuk janë shuar ende, madje një vatër e re është shfaqur në jug të vendit, në kohën kur zjarrfikësit arritën pas shumë mundimesh të vinin në fre një mur flakësh në rajonet qendrore të këtij shteti.Disa banorë kanë vendosur që të rikthehen në shtëpitë e tyre, por I gjetën shtëpitë e tyre të shkrumbuara, raportojnë mediat e huaja.Fajtori për zhdukjen e atyre çfare kishin në zotërim është zjarri Erskine. Ku për pasojë 250 struktura janë kthyer në gërmadha për shkak të tij dhe 75 godina janë dëmtuar.Erskine shpërtheu pasditen e së enjtes e u përhap me shpejtësi marramendëse në disa komunitete, i ndihmuar nga erërat e forta në … …read more